Respuesta :

Answer:

Correct option is

A

10 km

Let the distance of his school from the house be x

⇒ The difference in time =(15−5)min

=10min

=

60

10

hr

=

6

1

hr

⇒ Speed during next journey =10+2=12km/hr

According to the question,

10

x

12

x

=

6

1

5

x

6

x

=

3

1

30

6x−5x

=

3

1

30

x

=

3

1

⇒ x=

3

30

∴ x=10km

∴ The distance of boy school from house is 10km

Was this answer help full

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico