A quantity which have both magnitude and direction is know as vector quantity.
Resultant vector is 6.81 m south east.
Triangle law of vector addition is when two vectors are represented as two sides of the triangle with the order of magnitude and direction, then the third side of the triangle represents the magnitude and direction of the resultant vector.
Since, vector K is 3.0 m north and vector L is 8.6 m southeast
So, angle between vectors K and L is,
90+45 = 135 degree
Resultant vector, [tex]R=\sqrt{K^{2}+L^{2}=2*K*L*cosx \\\\[/tex]
[tex]R=\sqrt{9+73.96-36.49} \\\\R=\sqrt{46.47} \\\\R=6.81 m[/tex]
So, Resultant vector R is 6.81 m with direction of southeast.
Learn more:
https://brainly.com/question/19791435