Respuesta :
Solution :
speed of train :
- [tex] \dfrac{distance \: \: covered}{time} [/tex]
- [tex] \dfrac{300}{6} [/tex]
- [tex]50 \: km \: h {}^{ - 1} [/tex]
time taken to complete the journey of 550 km :
- [tex] \dfrac{distance \: \: to \: \: be \: \: covered}{speed} [/tex]
- [tex] \dfrac{550}{50} [/tex]
- [tex]11 \: hr[/tex]
for completing journey of 550 km, it took 11 hours
Answer:
11 hours
Step-by-step explanation:
We know that speed= distance/time
the train traveled for 300 km(distance) in 6 hours (time) from those information we can calculate the speed
speed = distance/ time
speed = 300km/6hours = 50 km/hr
we have the speed now we will consider the train move in a constant speed
they want the time for distance of 550 km
we use the same law
speed = distance/time
time= distance/speed
time = 550/50 = 11 hours the time to complete 550 km