Respuesta :

Answer:

Look Below

Step-by-step explanation:

a. To find the cost of 18 pounds we must know the price of one pound.

$7.50/6lbs = $1.25 a pound.

1.25 x 18 = $22.50

b. To find the cost of ten pounds, use the amount we found just now.

$1.25 a pound.

$1.25 x 10= $12.50

c. The unit rate for candies accoridng to the information we are given is the price per pound which we know!

$1.25 per pound.

ACCESS MORE
EDU ACCESS