alicia measured the mass of 23.00 ml of water. it was 22.9320 g. what is likely to be the temperature of the water?

Respuesta :

The concept of density allows finding that for the measured data the water temperature is 25ºC

Given parameters

  • The mass m = 22.9320 gr ( [tex]\frac{1 kg}{1000g}[/tex] ) = 22.9320 10⁻³ kg
  • The volume V = 23.00 cm³ ([tex]\frac{1m}{10^{2}cm}[/tex] )³ = 23.00 10⁻⁶ m³

To find

  • Temperature

Density is defined by the relationship between the mass of a body and its density, it is a very useful concept.

            [tex]\rho = \frac{m}{V}[/tex]

Where ρ is the density, m the mass, and V the volume of the body.

Mass is a constant that depends on the amount of matter in a substance, therefore it does not depend on its temperature.

The volume of a body depends on the distance between the atoms or molecules that has some kind of dependence with the energy that unites them, therefore, as it has more energy (higher temperature), the volume must increase.

Let's calculate the density with of the water

         [tex]\rho = \frac{22.9320 \ 10^{-3} }{ 23.00 \ 10^{-6}}[/tex]

         ρ = 997.0 kg / m³

Water is a material where the dependence of density with temperature is tabulated, in the table we can see some values ​​of interest

Temperature (ºC)     Density (kg / m³)

       0.01                         999.8

       4                            1000

      10                             999.7

     20                             998.3

     25                             997.1

     30                             995.7

When reviewing the table we see that the water temperature for this density must be T = 25ºC

Using the concept of density we can find that the temperature of the water is 25ºC

Learn more about density here:

https://brainly.com/question/24699260

Ver imagen moya1316
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico