as of december 31, the unadjusted balance in deferred revenue contains $5,600 for unredeemed gift cards. an analysis of the monthly sales indicates that $3,200 gift cards were redeemed during the month but not yet recorded. how will these transactions affect the adjustments at the end of the period?

Respuesta :

These transaction  will affect the adjustments at the end of the period by:

  • Decrease Unearned Revenue
  • Increase Sales revenue

Since the gift cards was  redeemed during the month which means that Unearned Revenue will have to be  decreased by the costs of gift cards that was redeemed during the month.

Calculated as:

Unearned Revenue=$5,600-$3,200

Unearned Revenue=$2,400  decrease

Since the gift cards was  redeemed during the month which means that  will have  increased Sales revenue by the costs of  of gift cards that was redeemed during the month.

Calculated as:

Sales revenue=$5,600+$3,200

Sales revenue=$8,800 Increase

Inconclusion These transaction  will affect the adjustments at the end of the period by:

  • Decrease Unearned Revenue
  • Increase ​Sales revenue

Learn more here:

https://brainly.com/question/16202816

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico