Mike drove to the town hall and back.The trip there took six hours and the trip back took four hours. What was Mike's average speed on the trip there if he averaged 30 km/h on the return trip?

Respuesta :

Step-by-step explanation:

6hours = 360minute

4hours = 240minute

Soo.

360 - 240 = 120minute (2hours)

= 120/30 = 40km/minute

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico