imahnimaduekwe
imahnimaduekwe imahnimaduekwe
  • 29-09-2021
  • Mathematics
contestada

for Jocelyn's lemonade recipe for lemons are required to make 12 cups of lemonade at what rate are lemons being used in cups of lemonade per lemon ​

Respuesta :

lilchickennuggie lilchickennuggie
  • 30-09-2021

3 lemons

if you have to show your work 4 divided by 12 is 3

Answer Link
oakleyoo12
oakleyoo12 oakleyoo12
  • 30-09-2021

Answer:

3 per lemon used

Step-by-step explanation:

12 divided by 4 is 3 which would be 1 lemon

Answer Link

Otras preguntas

Carmen received a paycheck of $350 for 40 hours of work find the unit rate answer asap
8 t-shirts and a hat costs £42.00 3 t-shirts and a hat costs £17.00. How much does a t-shirt cost? How much does a hat cost
What are the characteristics of Phosphate at room temperature?
I hate my life but I’m gonna be doing just bad
Help help please What were some of the values of the samurai?
Where do plants obtain carbon dioxide
a mathematical statement consisting of a hypothesis and conclusion that has to be proven true
What is the midpoint of the segment shown below ? A. (1,5) B. (2,5), C ( 1 1/2,5), D. (2 1/2, 5)
PLEASE HELP WILL GIVE 15 POINTS Answer choices- A- (0,8) B- (4,0) C- (10,0) D- (0,10)
What was one of the reasons Americans were against the Vietnam War? Please ASAP!!