ASAP first to answer right brainliest
Reginald spent $2.86 on 4 2/5 pounds of bananas. What is the cost of one pound of bananas?

Respuesta :

You need to know the weight in pounds of a single banana. Divide 25 pounds by the weight in pounds of a single banana. That gives the total number of bananas. Then multiply that figure by the cost of one banana ($0.59).

The cost of one pound of bananas, when Reginald spent $2.86 on 4 2/5 pounds of bananas, is $0.65.

What is mixed numbers?

Mixed numbers are the number which are used to write the whole number and the fraction number combined.

As the whole number and fraction number are expressed together, thus these numbers are called mixed numbers.

Reginald spent $2.86 on 4 2/5 pounds of bananas. Convert the mixed number into the fraction number.

[tex]4\dfrac{2}{5}=\dfrac{4\times5+2}{5}\\4\dfrac{2}{5}=\dfrac{20+2}{5}\\4\dfrac{2}{5}=\dfrac{22}{5}\\[/tex]

The cost price per pound  is the amount of money required to buy one pound of a brand or goods.

To find the cost price per pound, divide the total amount of cost of the bananas to the total number of bananas.

Let suppose n is the total cost of one pound of banana. Thus,

[tex]n=\dfrac{2.86}{\dfrac{22}{5}}\\n=\dfrac{2.86\times5}{{22}}\\n=0.65[/tex]

Thus, the cost of one pound of bananas, when Reginald spent $2.86 on 4 2/5 pounds of bananas, is $0.65.

Learn more about the mixed number here;

https://brainly.com/question/1746829

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico