A student population of 1,200 was estimated to increase by 15% in the next five years. The population actually increased by 20%. Find the estimated and actual student populations and find the percent error. Round your answer to the nearest tenth of a percen

Respuesta :

fichoh

The estimated and actual population values are 1380 and 1440 respectively with an percentage error of 4.2%

The initial population vlaue of students = 1200

Estimated increase in population :

  • Percentage increase × initial population value

  • (1.15 × 1200) = 1380 students

Actual increase in population :

  • (1.20 × 1200) = 1440 students

The percentage error in the estimate made can be calculated thus :

  • [(Actual - Estimated value) / Actual value] × 100%

  • [(1440 - 1380) / 1440] × 100%

  • 60 / 1440 × 100% = 4.2%

Therefore, the error in the estimated population value is 4.2%

Learn more :https://brainly.com/question/19151436

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico