Step-by-step explanation:
as given,
hari bought,
amount of pure ghee he bought = 25 kg
cost of pure ghee per kg = Rs. 180
so, cost of 25 kg of pure ghee = 180 × 25 = Rs 4,500
amount of vanaspati ghee = 25 kg
cost of per kg of vanaspati ghee = Rs. 80
so, cost of 25 kg of vanaspati ghee = 80 × 25 = Rs. 2,000
he mixed both the ghee and got ( 25 + 25 ) = 50 kg of mixed ghee.
he sold them in cost = Rs. 150 per kg
so, total SP of mixed ghee = 150 × 50 = Rs. 7,500
so,
total CP = ( 4500 + 2000 ) = Rs. 6,500
total SP = Rs. 7,500
so,
Profit = SP - CP
→ 7,500 - 6,500 = Rs. 1000
Profit / gain = ( gain × 100 / CP)
→ (1000 × 100 / 6,500 )
→ 1000/65 = 15.38 ( approx.)
therefore, it's a profit of 15.38%.
hope this answer helps you dear! and may u have a great day ahead! take care!