The world record for diving without supplemental air tanks (breath-hold diving) is about 125 m, a depth at which the pressure is about 12.5 atm. If a diver’s lungs contain 6.0 liters of air at the surface of the water, what is this volume at a depth of 125 m?

Respuesta :

At a depth of 125m, the volume of air in the diver's lungs decreases to 0.48L.

Given the data in the question;

  • V₁ = 6.0L
  • V₂ = ?

We know that, at the surface of the water, standard atmospheric pressure is 1, thus;

  • P₁ = 1atm
  • P₂ = 12.5atm

Now, to determine the volume V₂, we use Boyle's Law; which say:

[tex]P_1 * V_1 = P_2 * V_2[/tex]

We make [tex]V_2[/tex] the subject of the formula

[tex]V_2 = \frac{P_1*V_1}{P_2}[/tex]

Next, we substitute in our given values

[tex]V_2 = \frac{1atm\ *\ 6.0L}{12.5atm}[/tex]

[tex]V_2 = 0.48L[/tex]

Therefore, at a depth of 125m, the volume of air in the diver's lungs decreases to 0.48L.

Learn more; https://brainly.com/question/9767376?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico