[tex]y = a {(1 + r)}^{t} [/tex]
a = initial amount = 300
r = rate = 8%
t = time = 5
**r = 8% = 8÷100 = 0.08
___o___o____
[tex]y = a{(1 + r)}^{t} \\ y = 300(1 + 0.08) ^{5} \\ y = 300 {(1.08)}^{5} \\ y = 300(1.46932807) \\ y = 440.7 \\ y = 441 \: student[/tex]
I hope I helped you^_^