Suppose the energy required to freeze 0.250 kg of water were added to the same mass of water at an initial temperature of 1.0 °C. What would be the final temperature of the water?

Respuesta :

The final temperature of the water at the given conditions is 2 ⁰C.

The given parameters:

  • Mass of the water, m = 0.25 kg
  • Initial temperature of the water, t = 1 ⁰C

Apply the principle of conservation of energy to determine the final temperature of the water as follows;

[tex]Q _{cold} = Q _{warm}\\\\mc (t_i - t_f) = mc (t_f - t_i)\\\\mc(1- 0) = mc(t_f - 1)\\\\1 = t_f - 1\\\\t_f = 1+1 \\\\t_f = 2 \ ^0C[/tex]

Thus, the final temperature of the water at the given conditions is 2 ⁰C.

Learn more about final temperature of mixtures here: https://brainly.com/question/22338034

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico