a charge feels a 2.89*10[tex]2.89*10^-7[/tex] N force when it moves 288m/s perpendicular (90) deg to a magnetic field of [tex]2.77*10^-5[/tex] T. how big is the charge?

Respuesta :

3.62, -5
Explanation: I got it correct on a acellus

Charge : q = 0.0036 * [tex]10^{-2}[/tex]C

What is magnetic force on a charge in a magnetic field ?

The magnetic force on a free moving charge is perpendicular to both the velocity of the charge and the magnetic field with direction given by the right hand rule. The magnetic force is given by the charge times the vector product of velocity and magnetic field.

Magnetic Force = q*v*B*sin*(theta)

given

Magnetic Force = 2.89 * [tex]10^{-7}[/tex] N

velocity = 288 m/s

theta = 90 °

B =   2.77 * [tex]10^{-5}[/tex] T

q = ?

Magnetic Force = q * 288 m/s * 2.77 * [tex]10^{-5}[/tex] T

2.89 * [tex]10^{-7}[/tex] N = q * 288 m/s *  2.77 * [tex]10^{-5}[/tex] T

q = 2.89 * [tex]10^{-7}[/tex] N / 797.76 * [tex]10^{-5}[/tex]

q = 0.0036 * [tex]10^{-2}[/tex] C

learn more about Magnetic Force

https://brainly.com/question/12304554?referrer=searchResults

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico