v7ndvz2dpm v7ndvz2dpm
  • 28-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon container of window cleaner cost $35.68. What is the price per quart

Respuesta :

noobyn51
noobyn51 noobyn51
  • 28-09-2021

Answer:

4.46$ per quart

Step-by-step explanation:

So a gallon is equal to 4 quarts so 2 gallons = 8 quarts

now you divide 35.68 / 8 to get your answer which is 4.46$ per quart

Answer Link

Otras preguntas

What was a result of the decision in plessy v ferguson?
Solve the following inequality. Then place the correct answer in the box provided. 2x < 8 If someone could please explain it as well then I would be much obl
SOMEBODY PLEASE HELP!!!! GIVING 98 POINTS
The act of purchasing an unrepairable vehicle for its identification number and certificate is known as the
What is a dynamic, two-way process that can be broken down into six phases.
What does a judge without a courtroom mean?
How does the author foreshadow the danger to come in seventh man
Derivative of y = x sqrt(16-x^2) please show me steps if you can
The coordinate grid shows the plot of four equations. Which set of equations has (2, 2) as its solution? A and D B and D A and C B and C
On rosh hashanah eliezer says my eyes had opened and i was alone terribly alone in a world without god without man without love or mercy i was nothing but ashes
ACCESS MORE