Respuesta :

fichoh

The total amount lost by the company is the product of the number of tubes given away and the cost per tube, which is $1015

Given the Parameters :

  • Cost per tube = $7.25
  • Total number of tubes sold = 280

The number of free tubes given away can be calculated thus :

  • Total number of tubes sold / 2

  • 280 / 2 = 140

Total Number of tubes given away = 140 tubes of paint

Total amount lost = Cost per tube × number given away

  • Total amount lost = $7.25 × 140 = $1015

Therefore, the total amount lost during the giveaway is $1015

Learn more :https://brainly.com/question/18109354

Ver imagen fichoh
ACCESS MORE
EDU ACCESS