Respuesta :

  • Distance=400m
  • Time=52s

[tex]\\ \sf\longmapsto Speed=\dfrac{Distance}{Time}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Speed=\dfrac{400}{52}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Speed=7.5m/s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS