ale8leonortiz
ale8leonortiz ale8leonortiz
  • 21-12-2016
  • Mathematics
contestada

graham spent a total of 7.25 on 8 oranges and a packet os strawberries if a packet of strawberries cost 2.85 how much did each orange cost

Respuesta :

jessicaS6
jessicaS6 jessicaS6
  • 21-12-2016
$7.25-$2.85= $4.40
$4.40/8= $0.55
Each orange costs $0.55
Answer Link

Otras preguntas

Which of these was a characteristic of the South that contributed to its military strength in the early part of the Civil War?
some phrases can stand alone and some cannot. is this true or flase
How did George Washington die?
Which birth control method can be used to prevent pregnancy after unprotected intercourse? Select one of the options below as your answer: a. female condom b.
N stands for a whole number 2n is greater than 30 5n is less than 100 What are all the numbers than n stands for?
108f^3 - 54 GCF? or is this prime?
Characters that change little are called dynamic characters. a. True b. False
why were the tyrants able to seize control in athens
Ca(OH)2 is added to a large beaker of water. How is the solution different from the original water?
For a class trip, the teachers would like to have one adult for every ten students. There are 190 students on the trip. How many adults should go on the trip?