The slope of the velocity time graph of an object moving with constant acceleration is constant
It will take approximately 3 seconds for the center of mass of Object X to reach point J near the bottom of the incline
The reason why the above time value is correct is given as follows:
Known parameters:
Initial velocity of the objects, u = 0
The graph in the question is a straight line graph with data points
(0, 0), (0.5, 1.0), (1.0, 2), (3.0, 6), and (3.5, 7)
Given that the slope of the velocity-time graph is constant, we have that the acceleration is constant and is given as follows;
[tex]a = \dfrac{\Delta v}{\Delta t } = \dfrac{v_2 - v_1}{t_2 - t_1}[/tex]
Therefore;
[tex]a = \dfrac{6 - 2}{3.0 - 1.0} = 2[/tex]
The acceleration, a ≈ 2 m/s²
The distance from the center of mass of the Object X to the point J near the bottom = 9 m
The equation for distance travelled is given as follows;
[tex]s = u\cdot t + \dfrac{1}{2} \cdot a \cdot t^2[/tex]
Which gives;
[tex]9 = 0\times t + \dfrac{1}{2} \times 2 \times t^2 = t^2[/tex]
t = √9 = 3
The time it will take the center of mass of Object X to reach point J near the bottom of the incline is t = 3 seconds
Learn more about motion under constant acceleration here:
https://brainly.com/question/16391598