Respuesta :

I hope this helps you
Ver imagen Аноним
Hi there..

Let's find the unit rate

if 6 cannons ........> $5.94
for 1 cannon .........>x

Cross multiply
6x = $5.94
x = 5.94/6
x = $0.99

Check the answer
To check the answer we just need to multiply 0.99 by 6 and you will get this : 5.94 

I hope that's help !

Merry Christmas Brainiac !
ACCESS MORE