Respuesta :
Hi there..
Let's find the unit rate
if 6 cannons ........> $5.94
for 1 cannon .........>x
Cross multiply
6x = $5.94
x = 5.94/6
x = $0.99
Check the answer
To check the answer we just need to multiply 0.99 by 6 and you will get this : 5.94
I hope that's help !
Merry Christmas Brainiac !
Let's find the unit rate
if 6 cannons ........> $5.94
for 1 cannon .........>x
Cross multiply
6x = $5.94
x = 5.94/6
x = $0.99
Check the answer
To check the answer we just need to multiply 0.99 by 6 and you will get this : 5.94
I hope that's help !
Merry Christmas Brainiac !