contestada

A car with a mass of 50kg accelerates in a straight line at 6 m/s². How much force is being exerted? *

Respuesta :

Answer:

I'm not sure if this is chemistry question(definitely looks like physics).... But.

force = mass * acceleration (f=ma)

force = 50kg * 6 m/s^2

force = 300 kg m /s^2= 300 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico