We are required to work out the weight of the cement, sand and stone in 1 cubic metre of concrete.
The weight of the cement, sand and stone in 1 cubic metre of concrete are 255 kg, 510 kg, and 1,275 kg respectively.
Total weight of concrete = 2400 kg
Water = 15%
= 15/100 × 2400 kg
= 0.15 × 2400 kg
= 360 kg
Total weight remaining = Total weight of concrete - Water
= 2400 kg - 360 kg
= 2,040 kg
Cement : sand : stone = 1 : 2 : 5
Total ratio = 8
Weight of cement = ratio of cement / total ratio × Total weight remaining
= 1/8 × 2,040 kg
= 0.125 × 2,040
= 255 kg
Weight of sand = ratio of sand / total ratio × Total weight remaining
= 2/8 × 2,040 kg
= 0.25 × 2040
= 510 kg
Weight of stone = ratio of stone / total ratio × Total weight remaining
= 5/8 × 2,040 kg
= 0.625 × 2,040
= 1,275 kg
Read more:
https://brainly.com/question/19473677