Respuesta :

Answer:

8 grams

Explanation:

  • Finding the mr of each part:

[tex]Na_{2}[/tex] = 23 x 2 = 46

[tex]SO_{4}[/tex] = 32.1 + (16 x 4) = 96.1

  • Finding the fraction of the compound that is Na+

[tex]\frac{46}{96.1 + 46} = \frac{460}{1421}[/tex]

  • We now know that per gram, 460/1421g are Na+

In 25g, [tex]\frac{460}{1421} * 25 = 8.09289.... = 8g[/tex]

So there are 8g Na+

Hope this helps, let me know if you have any questions! :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico