A car of mass 1200Kilograms moving at 50 m/s the driver applies the brakes for 0.08 seconds and the castles down to 10 meter per second calculate the The change of moment

Respuesta :

Initial velocity=u=15m/s

Final velocity=v=10m/s

Time=0.08s

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{v-u}{t}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{10-15}{0.08}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{-5}{0.08}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=-62.5m/s^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico