contestada

A ball of mass 0.5kg is thrown at a man of mass 59.5kg standing on roller skates, at a speed of 5 m/s. It is stopped by the man. What is the velocity of the man with the ball?

Respuesta :

The final velocity of the man standing on roller skates with the ball caught, after it is thrown at him at a speed of 5 m/s, is 0.042 m/s.                        

 

The velocity of the man with the ball can be calculated by conservation of linear momentum:

[tex] p_{i} = p_{f} [/tex]

[tex] m_{b}v_{b_{i}} + m_{m}v_{m_{i}} = m_{b}v_{b_{f}} + m_{m}v_{m_{f}} [/tex]

Where:

[tex] m_{b}[/tex]: is the mass of the ball = 0.5 kg

[tex] m_{m}[/tex]: is the mass of the man = 59.5 kg

[tex] v_{b_{i}}[/tex]: is the initial velocity of the ball = 5 m/s

[tex] v_{m_{i}} [/tex]: is the initial velocity if the man = 0 (he is standing still)

[tex] v_{b_{f}}[/tex]: is the final velocity of the ball =?

[tex] v_{m_{f}} [/tex]: is the final velocity of the man =?

Since the man catches the ball, his final velocity is the same that the final ball's velocity, so:

[tex] m_{b}v_{b_{i}} + m_{m}v_{m_{i}} = v_{f}(m_{b} + m_{m}) [/tex]

[tex] v_{f} = \frac{m_{b}v_{b_{i}} + m_{m}v_{m_{i}}}{m_{b} + m_{m}} = \frac{0.5 kg*5 m/s + 0}{0.5 kg + 59.5 kg} = 0.042 m/s [/tex]

Therefore, the velocity of the man with the ball is 0.042 m/s.

Learn more about the conservation of linear momentum here:  

  • https://brainly.com/question/2141713?referrer=searchResults
  • https://brainly.com/question/14283213?referrer=searchResults

I hope it helps you!  

Ver imagen whitneytr12
ACCESS MORE
EDU ACCESS