The percentage change in laptop orders is 83%
Percentage is a measure of frequency. It the fraction of an amount expressed as a number out of hundred. Percentages are represented with the sign %.
In order to determine the percentage change, the first step is to determine the change in laptop leased.
Change in laptops leased = 22 - 12 = 10 laptops
This means that the number of laptops leased increased by 10
The second step is to express the change laptops leased as a fraction of the laptop leased last year and multiply by 100
10/12 x 100 = 83%
To learn more about percentages, please check: https://brainly.com/question/92258?referrer=searchResults