kanaanott99
kanaanott99
27-09-2021
Mathematics
contestada
Does anyone know the answer to this
Respuesta :
jamieanomie
jamieanomie
27-09-2021
Answer:
g(x) = 3x - 14 → A
Step-by-step explanation:
y - 3x = - 14
y = 3x - 14 so, y = g(x)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
create a news related to the modular approach of learning for the school year 2020 2021 apply your learning in news writing
PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST 1. How many secondary consumers are in this food web? 2: which organism(s) has the least amount of energy available to them?
Milan is putting money into a savings account. He starts with $750 in the savings account, and each week he adds $70 Let "s" represent the total amount of money
Imagine that you ask your dad to fix your car, and after a few minutes, he realizes that the problem is minor. What does he say? O A. Ce n'est rien. O B. J'en
Easy question What is the answer??
Find the unit rate for each problem below. Price per ticket if it costs $279 for 9 tickets Price per volleyball if 6 volleyballs cost $18.00 Number of strikeo
relationship.Discuss TWO ways in which some cultural views that exist may affea relationship negatively.1.3Compare TWO ways in which destructive relationships i
The total number of tickets sold to a concert is modeled by h(x)=2x^2+6x , where x represents the number of days since tickets went on sale. How many days have
Mrs. Kemp began the school year with 20 students in her kindergarten class. She had 23 students at the end of the year. What was the percent of increase in the
7. Wendy is paid $12 per hour and plans to work between 30 and 35 hours per week. Identify the independent and dependent quantity in the situation. Find reasona