Plzz Help!! WIll Upvote!!


At a high school football game Jamie buys 6 hot dogs and 4 soft drinks for $13. Amy buys 3 hot dogs and 4 soft drinks for $8.50. What is the price of a hot dog?

A) $0.75

B) $1.00

C) $1.25

D) $1.50

Respuesta :

6h + 4d = 13
3h + 4d = 8.5
3h = 4.5
÷ 3
h = 1.5
So a hot dog is $1.50 (I used simultaneous equations by the way)
Hope this helps!
ACCESS MORE
EDU ACCESS