hestersc8145 hestersc8145
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

PLZ, HELP IM STUCK IN a pickle......... "A 4-cup carton of orange juice costs $3.24. What is the price per pint? "

Respuesta :

rnatthew
rnatthew rnatthew
  • 17-09-2021

Answer:

$1.62 per pint

Step-by-step explanation:

Since two cups equal one pint, we know four cups equals two pints

But, what we need is the price of one pint so you divide the price by two

3.24/2 = $1.62 per pint

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Four factors that lower one’s self esteem ?
4. 4A. Which net can be folded to make a cube? Select all that apply. D. A. B. 48. The surface area of the cube is 24 square feet. What is the length, in feet,
Internet communication is a revolution in the field of communication. Justify​
Terrell calculated the interior angle sum of a 13-sided figure to be 2,340. is Terrell's calculation correct? Explain.
Dans chaque cas réduire l'expression 2x-3+8-4x+x²
Rewards and Punishment examples
Article “The importance of family game nights” by katarzyna radza
4 important details that establish john lewis character/morals
driving is a what activity
if the median of 8 numbers is 4.5. GIVEN that seven of the numbers are 9,2,3 ,4,12,13,1.Find the eighth number