Which is the best buy?

Cola $0.98 for 8oz

Pepsi $1.29 for 12oz

Sprite $3.14 for 30oz

Sunkist $3.50 for 32oz

Respuesta :

Answer:

Cola $0.98 for 8oz I think

Step-by-step explanation:

I divided each by the number of oz to get the price for 1oz in each one.

0.98/8 = 0.12

1.29/12= 0.11

3.14/30= 0.10

3.50/32= 0.11

ANSWER:3

COLA $0.O8 FOR 8oz

Explanation

Cola is has no so much sugar coz if you drink or ate a lot of sugar you can get sick or sometimes you will die you gan drink Sunkist if its dont have a lot if sugar but for me cola is better you can have a DIABETES if you drink or ate a lot of sugar

Thanks for understanding
ACCESS MORE