angelinahaller126 angelinahaller126
  • 16-09-2021
  • Arts
contestada

5 Gal of Oj cost $10.00, How much does each Pt Cost
.22
.26
.25
.24

Respuesta :

ChemMajor ChemMajor
  • 17-09-2021

Answer:

$ 0.25 per pint

Explanation:

There are 8 pints in a gallon.  Since you have 5 gallons, you have 40 pints.

$10 divided by 40 pints is $ 0.25 per pint

Answer Link

Otras preguntas

which best summarizes the imperialistic motive of military needs
What is the primary role of the respiratory system in living organisms? a. to make carbon dioxide b. to obtain oxygen c. to use up nitrogen d. to find hydrogen
slove for v 8(v-4)+7v=-2
James complete 18 math problems this is 30% how much more does he have
when do decimal points move
an electrician charges $40 to come to your house. Also charges $55 for each hour she works. The electrician charges you a total of $190. How many hours does the
an electrician charges $40 to come to your house. Also charges $55 for each hour she works. The electrician charges you a total of $190. How many hours does the
what percent of 300 is .06
HELP!! 15 POINTS  Evaluate the expression when a = 4. 2a^3 A. 14 B. 24 C. 128 D. 512
About how tall should you be at age 12, about in 7th grade. And how about weight?