prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Being 250 meters apart, two puppies started running towards each other at the same time. The first puppy ran 1.5 meter per second, while the second one ran 2.5
Will give brainlyest
What is 2 1/3 multiplied by 5 1/3 as a mixed number or fraction
How many moles of MgCI2 are there in 309 g of the compound
Select the correct answer Which store would you visit to buy bananas? A. el quiosco B. la farmacia C. la frutería D. el supermercado
The Han Chinese are the source of many innovations. For example, the Han developed paper, the seismometer, wheelbarrow, compass, and a ship steered by a rudder.
which shows the correct order in which food moves during digestiona) small intestine, stomach, liver.b) pancreas, stomach, small intestine.c) esophagus, small i
Which organization maintains the Human Development Index (HDI)? Doctors Without Borders the Red Cross USAID the United Nations
Rewrite, or “translate,” a large paragraph from Virginia Woolf’s A Room of One’s Own. Instead of writing in the same style as Woolf, however, use formal, conven
Although many types of bacteria are helpful and do not cause disease, nearly half of all human diseases are bacterial. Better sanitation and the use of antibiot