A box of chocolates weighs 226.8 grams and costs $14.99. If 1 ounce is approximately 28.35 grams, what is the unit price per ounce of the chocolates? a. $0.53 b. $0.66 c. $1.87 d. $2.33

Respuesta :

C 1.87 because 226.8 grams is 8 ounces and 14.99 divided by 8 is 1.87

Answer : C. $1.87

A box of chocolates weighs 226.8 grams and costs $14.99.

The cost of 226.8 grams of chocolate = $14.99

The cost of 1 gram of chocolate = [tex] \frac{14.99}{226.8} = 0.066093474 [/tex]

We got the cost of 1 gram of chocolate. now we find the cost of 28.35 grams (1 ounce) of chocolate .

The cost of 1 gram of chocolate = 0.066093474  

The cost of 28.35 grams of chocolate = 0.066093474*28.35= 1.8737

The unit price per ounce of the chocolate is $1.87

ACCESS MORE