The regular price of the book is $21
Calvin butterball purchases a book for $14.70, this price is 30 % discount
Therefore the regular price is 70%
= 100/70 × 14.70
= 1.4285 × 14.70
= 21
Hence the regular price of the book is $21
Please see the link below for more information
https://brainly.com/question/11203373?referrer=searchResults