Respuesta :

Answer:

w (angular velocity = theta / t     where 2 pi = 360 deg

For clock w = 1 rev / 60 sec = 2 * pi / 60 = pi / (30 sec)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico