Respuesta :
1.6 grams of oxygen will react with 2.4 grams of magnesium.
Explanation:
Given:
2.4 grams of magnesium.
The reaction between magnesium and oxygen:
[tex]2Mg+O_2\rightarrow 2MgO[/tex]
To find:
The mass of oxygen required to react with 2.4 grams of magnesium.
Solution:
The mass of magnesium = 2.4 g
Moles of magnesium =[tex]\frac{2.4 g}{24.305 g/mol}=0.0987 mol[/tex]
[tex]2Mg+O_2\rightarrow 2MgO[/tex]
According to the reaction, 2 moles of magnesium reacts with 1 mole of oxygen, then 0.0987 moles of magnesium will react with:
[tex]=\frac{1}{2}\times 0.0987 mol=0.04935\text{mol }O_2[/tex]
Moles of oxygen required = 0.04935 mol
The mass of 0.04935 moles of oxygen :
[tex]=0.04935\times 31.999 g/mol=1.579 g\approx 1.6 g[/tex]
1.6 grams of oxygen will react with 2.4 grams of magnesium.
Learn more about the unitary method and moles here:
brainly.com/question/2499283?referrer=searchResults
brainly.com/question/20703532