Respuesta :

The concentration of 9.1 parts per million of sodium in the solution is equal to 395.8 μM (molarity).  

A ppm (parts per million) and M (molarity) are units of concentration. To convert ppm to μM we need to remember that:

[tex] 1 ppm = \frac{mg}{L} [/tex]

[tex] 1 M = \frac{mol}{L} [/tex]

Molar mass Na = 22.990 g/mol

Now, we can convert ppm to M as follows:

[tex][Na^{+}] = 9.1 \frac{mg}{L}*\frac{1 g}{1000 mg}*\frac{1 mol}{22.990 g}*\frac{10^{6} \mu mol}{1 mol} = 395.8 \mu mol/L[/tex]          

Therefore, the concentration of sodium in the solution is 395.8 μmol/L.

You can see another example of ppm conversion to molarity here: https://brainly.com/question/13565240?referrer=searchResults

I hope it helps you!              

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico