contestada

If a box car racer is traveling at 23.6 miles per hour on a downhill track, how many seconds will it take for the racer to travel 20 meters

Respuesta :

It will take the racer 1.9 s.

Speed is defined as the distance travelled per unit time. Mathematically, it is expressed as:

[tex]Speed = \frac{Distance }{Time}[/tex]

To solve the question given above, we'll begin by converting 23.6 miles per hour to metre per second (m/s). This can be obtained as follow:

1 mph = 0.447 m/s

Therefore,

23.6 mph = 23.6 × 0.447

23.6 mph = 10.5492 m/s

Thus, 23.6 mph is equivalent to 10.5492 m/s

Finally, we shall determine the time taken for the racer to travel 20 m. This can be obtained as follow:

Speed = 10.5492 m/s

Distance = 20 m

Time =?

[tex]Speed = \frac{Distance }{Time } \\\\10.5492 = \frac{20}{Time}[/tex]

Cross multiply

10.5492 × time = 20

Divide both side by 10.5492

[tex]Time = \frac{20}{10.5492 } \\[/tex]

Time = 1.9 s

Therefore, it will take 1.9 s for the racer to travel a distance of 20 m.

Learn more: https://brainly.com/question/14988345

ACCESS MORE
EDU ACCESS