A nurse mixes 40 cc of a 70% saline solution with a 20% saline solution to produce a 36% saline solution. How much of the 20% solution should he use?
00
The amount of 20% saline solution needed is
CC.
B

Respuesta :

We will need 85cc of 20% saline solution for the mixture

Let the amount of 20% saline solution be "a"

If a nurse mixes 40 cc of a 70% saline solution with a 20% saline solution to produce a 36% saline solution, then the finished product will be 40 + a cc which containing 36% saline solution.

The saline content will therefore be expressed as:

(70% of 40)+20% of a = 36% of (40 + a)

0.7*40 + 0.2a = 0.36(40 +a)

28 + 0.2a = 14.4+0.36a

28 - 14.4 = 0.36a - 0.2a

13.6= 0.16a

a = 13.6/0.16

a = 85

This means that we will need 85cc of 20% saline solution for the mixture

Learn more here: https://brainly.com/question/7314699

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico