Respuesta :
Energy = (power) x (time)
Energy = (16 watt) x (5 hours)
Energy = 80 watt-hours
or
Energy = 0.08 Kilowatt-hours
or
1 watt = 1 joule/second
5 hours = 18,000 seconds
Energy = (16 joule/sec) x (18,000 sec)
Energy = 288,000 Joules
Explanation:
A unit of electricity is represented in kilowatt-hour (KWh). To calculate units, you need to find the energy consumption. It is easy, just multiply power with time.
(16×5 ) watt-hour=80Wh.
Convert it to kilowatt-hour i.e 0.08 KWh/day.
So 0.08 KWh is the energy consumption for one day.