Respuesta :
The connection of the wire to the top of the pole and the distance of the wire from the base of the pole will form a right-angled triangle.
The wire will be at approximately 67.08 feet from the base of the pole.
Given that:
[tex]Length = 90ft[/tex]
[tex]Height = 60ft[/tex]
The distance away from the base of the pole will be calculated using Pythagoras theorem as follows:
[tex]Length^2 = Height^2 + Base^2[/tex]
So, we have:
[tex]90^2 = 60^2 + Base^2[/tex]
[tex]8100 = 3600 + Base^2[/tex]
Collect like terms
[tex]Base^2 = 8100 - 3600[/tex]
[tex]Base^2 = 4500[/tex]
Take square roots of both sides
[tex]Base = 67.08[/tex]
Hence, the wire will be at approximately 67.08 feet from the base of the pole.
Read more about Pythagoras theorem at:
https://brainly.com/question/343682
The guy wire should be anchored at 67.082 feets from the pole.
Length of wire = 90 feets
Height of pole = 60 feets
Let the Distance of anchor from pole = d
Using Pythagoras:
Hypotenus² = adjacent² + opposite²
Length of wire = hypotenus
adjacent² = Hypotenus² - opposite²
d² = 90² - 60²
d² = 8100 - 3600
d² = 4500
d = √4500
d = 67.082 feets
The guy wire should be anchored at 67.082 feets from the pole.
Learn more : https://brainly.com/question/15138986?referrer=searchResults