thetanji
contestada

An object has a mass of 12 kg. On Planet A, the object weighs 117.6 N. The force of gravity on Planet A is
the force of gravity on earth.

Respuesta :

  • Force=117.6N
  • Mass=12kg

using newtons law

[tex]\\ \sf\longmapsto Force=Mass\times Acceleration[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{Force}{Mass}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=\dfrac{117.6}{12}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Acceleration=9.8m/s^2[/tex]

Explanation:

Solution,

Given:-

Mass=12 kg

Weight=117.6 N

Now,

Acceleration due to gravity=Weight/Mass

=117.6/12

=9.8 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico