Respuesta :

Answer:

625,000

Step-by-step explanation:

250,000 * 5/2 = 625,000

The commission that George will receive for the sale of a [tex]\$[/tex]250,000, if he receives 2 1/2% of the selling price is $6,250.

What is commission?

"A commission is a piece of work that someone is asked to do and is paid for."

Sale is [tex]\$[/tex]250,000

Converting 2 1/2% in improper fraction  is 5/2 %
So, commission will be [tex]\(2.5*250,000 /100[/tex] = 625,000/100 = 6250

Hence, the commission that George will receive is $6,250.

To know more about commission here

https://brainly.com/question/20520174

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS