prestoncalloway7
prestoncalloway7 prestoncalloway7
  • 27-08-2021
  • Mathematics
contestada

If pencils cost $2.40 for twelve,
What is the unit price per pencil?

If pencils cost 240 for twelve What is the unit price per pencil class=

Respuesta :

IMSOSMART123not
IMSOSMART123not IMSOSMART123not
  • 31-08-2021

Hello :D

To do this we need to do:

$2.40/12 = $0.20

Answer = $0.20

Answer Link
evier2579
evier2579 evier2579
  • 29-07-2022

Answer: 0.20

Step-by-step explanation:

Above is correct! and same question as you

Answer Link

Otras preguntas

In distance learning, trainees do not have control over the content and speed of learning. True False
What is the product of 4 and. Number , 12, is 20
Noreen made 8 2/3 cups of snack mix for a party. Her guests ate 3/4 of the mix. How much snack mix did her guests eat?
Single nucleotide polymorphisms (SNPs) are useful in epidemiology because: a. It is a laboratory technique that permits manipulation of DNA to determine gene fu
Zack is testing whether temperature affects the distance a rubber band can be stretched before it breaks. He heats three rubber bands in a microwave oven. He pu
P(A) = 0.50, P(B) = 0.30, and P(A and B) = 0.15. What is P(A or B)?
Eighteen-month-old Mickey is visiting a theme park for the first time. At the park, he sees some zebras, an animal with which he is unfamiliar. Despite this, he
A bond with a maturity value of $700,000 was initially issued for $715,000. The bond has a ten-year life and a stated interest rate of 10%. The total interest e
Evaluate a - b if a = -2 and b = -7
The outermost layer of a virion fulfills which of the following functions of the virus? a. replication b. protection c. recognition d. both protection and recog