kamrynkey289
kamrynkey289 kamrynkey289
  • 27-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 oz can of soda costs $0.72. A 20 oz bottle of the same soda costs $1.40. Which is the better deal?

Respuesta :

ccwas399
ccwas399 ccwas399
  • 27-08-2021
The 12 oz is the better deal. Explanation: When you divide the money by the ounces, the 12 oz is $0.06 per ounce while the 20 oz is $0.07 per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Math help please and thank you
Which genetic locus is not used for calculating the rarity of a DNA profile? Question 25 options: 1) TPOX 2) FGA 3) D3S1358 4) vWA 5) Amelogenin
OC (5) How do you know that the gas produced during fermentation is carbon dioxide (2)​
ctividad 1:Las edades de un grupo de niños son: 5, 5, 8, 4, 6, 6, 7, 5, 6, 7, 4, 8, 6, 5, 6, 8Determina las Medidas de Centralización (Media, Mediana y Moda) y
No, Martha thought. Now he had found a different amusement. "How big a change do I have to make?" she asked, "What will please you and cause you to let me go an
III. Read each of the following sentences. Identify the word functioning as an adverb of time or place. 11. We were finally able to come up with a title. A. fin
Question: What is this????
Which number line represents the solution set for the inequality? HELP PLEASE
Which process, in order, would be necessary for this sequence of the rock cycle: rock → metamorphic rock → igneous rock Heat and pressure → melting → cooling
please help me I mark you brilliant thanks​