Respuesta :

fichoh

The coordinate (5, - 8) means the diver is 8 feets below sea level after 5 seconds

The average speed of the diver is 1.78 ft/s

(x, y)

X axis = time = 5 seconds

Y axis = Depth = - 8 feets (negative value = below sea level)

The coordinate (5, - 8) : This gives information about the time with respect to position(depth) of the diver. At the coordinate point (5, - 8) it shows that the diver is at a depth of - 8 after 6 seconds

Recall the formular for speed :

Average speed in water = Total distance in water/ total timetaken

Total distance on water = (0 to - 8) + (-8 to 0) = 16 feets

Total time taken = 9 seconds.

Average speed = 16 ft / 9 seconds = 1.78 ft/s

Learn more : https://brainly.com/question/1378025

ACCESS MORE
EDU ACCESS