contestada

.Roshan applied a force of 144 N to the side of a cube-shaped wooden block to slide it away from himself . Assuming that he applied the force on the entire surface of the side of the cube , each side measuring 4cm , what was the magnitude of pressure applied on the said surface ?

Respuesta :

  • side of cube=4cm

Area=side^2=4^2=16cm^2=0.0016m^2

  • Force=144N

[tex]\\ \sf\longmapsto Pressure=\dfrac{Force}{Area}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Pressure=\dfrac{144}{0.0016}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto Pressure=90000Pa[/tex]

This question can simply be solved by the use of the basic formula of pressure.

The magnitude of pressure applied on the surface is "90000 Pa" (OR) "90 KPa".

The pressure is defined as the force applied per unit area in the normal direction. The pressure applied on a surface can be given by the following formula:

[tex]Pressure=\frac{Force}{Area}\\\\Pressure=\frac{144\ N}{(0.04\ m)^2}[/tex]

where,

Area of Square Surface = Side² = (0.04 m)²

Therefore,

Pressure = 90000 Pa = 90 KPa

Learn more about pressure here:

https://brainly.com/question/2945701?referrer=searchResults

The attached picture shows pressure.

Ver imagen hamzaahmeds
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico