heyheyhey18
heyheyhey18 heyheyhey18
  • 27-08-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
3-gallon jug of water for $10.92
8-quart jug of water for $8.64

Respuesta :

MiaTheTaco
MiaTheTaco MiaTheTaco
  • 27-08-2021

Answer:

3-gallon jug of water for $10.92, is the better buy

Step-by-step explanation:

First let's do the 3 gallon jug -

We need to find the unit rate (The cost per gallon/quart)

$10.92 / 3 = $3.64

$8.64 / 8 = $1.08

1 Gallon = 4 Quarts, therefore the 3-gallon jug of water is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

What is three-eighths of fifty-six
When 5.175 g of lead are heated at 300 C the lead reacts with the oxygen in the air to produce 5.708 g of an oxide of lead. This is the only product. What is t
The SAT does not assess reading comprehension.True/False
What is a main challenge faced by plants that live in a desert?
How do you solve this problem: P-15=13-6p
Write an algebraic expression for the sum of 18 and a number
Do you agree with the view that there was ‘genuine achievement’ by the British army at the Third Battle of Ypres (Passchendaele) (Source 6, line 32)?
what is wrong with this sentence them kids all choosed hatchet as theyre favorite literature book
Why was the evolution of amphibians notable? What did they pioneer?
what powers Earth's rock cycle