A piece of metal with the mass of 254 g is placed in a 50.0 mL graduated cylinder. The water level rises from 25.0 mL to 46.5 mL, what is the density of the metal?

Respuesta :

The density of the metal is 11.81 g/mL

Density is simply defined as the mass per unit volume of a substance. Mathematically, it is expressed as:

[tex]Density = \frac{mass}{volume }[/tex]

To solve the question given above, we'll begin by calculating the volume of the metal. This can be obtained as follow:

Volume of water = 25 mL

Volume of water + metal = 46.5 mL

Volume of metal =?

Volume of metal = (Volume of water + metal) – (Volume of water)

Volume of metal = 46.6 – 25

Volume of metal = 21.5 mL

Finally, we shall determine the density of the metal. This can be obtained as follow:

Mass of metal = 254 g

Volume of metal = 21.5 mL

Density of metal =?

[tex]Density = \frac{mass}{volume }\\\\Density = \frac{254}{21.5} \\[/tex]

Density of metal = 11.81 g/mL

Therefore, the density of the metal is 11.81 g/mL

Learn more: https://brainly.com/question/19239648

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico